I 15 år har vi kun haft gode betalere, og har ærligt kunne takke nej, når inkassofirmaerne har tilbudt deres ydelser. Ingen kunder er gået i betalingsstandsning eller konkurs undervejs.

Finanskrisen prellede nærmest af på LabVikar ApS, og coronaen ændrede ikke vores forretning væsentligt – i første omgang. Men så kom 2022 – og vores kunder faldt som fluer hér i første kvartal.

Det er utroligt trist at være vidne til at gode, sunde firmaer knækker halsen. Og det mareridt, som det efterlader dem selv og deres ansatte i, gør ondt at følge fra sidelinjen.

Men sidelinjen bliver det desværre ikke helt. For LabVikar ApS har betalt løn med alt hvad dertil hører af pension, fritvalg, feriepenge osv. til medarbejdere hos disse kunder. Penge vi ikke får igen.

Heldigvis er ingen vikarer kommet i klemme, og heldigvis mangler vi ikke noget at lave hos LabVikar. Men de vækstplaner vi sad med for få uger siden, er nu blevet til redningsplaner.

Konsekvensen af vores kunders ulykkelige situationer, er at Team LabVikar bliver reduceret – og det samme gør samarbejdsaftaler med dem der har stået for bl.a. løn og fakturering mv.

Det ændrer ikke på LabVikars ydelser i forhold til vikarassistance og rekrutteringer. Ej heller på de kurser vi udbyder. Men det betyder at vores interne medarbejdere skal ud og søge nyt arbejde inden længe.

Hele Team LabVikar giver den en skalle, og håber at kunne vende skuden i en fart – så vi kan forblive et samlet team på kontoret. Kun på den måde vil vi kunne vækste indenfor kort tid.

Vækst hos LabVikar ApS vil ikke bare betyde, at flere kunder kan få glæde af vores ydelser – det vil også betyde endnu flere arbejdspladser til kandidaterne rundt om i landet.

Vi har, helt ærligt, de bedste af de bedste arbejdstagere hos LabVikar, hvorfor 9 ud af 10 ender som fastansatte medarbejdere hos vores kunder efter endt vikariat. Plus de direkte rekrutteringer.

Vi håber at du, som har læst dette indlæg, vil give et like til LabVikar på de sociale medier. Et like, en kommentar eller en deling af et af vores opslag. På Facebook, Linkedin, Instagram og hvor vi ellers er.

Det har stor betydning for de kandidater vi kan skaffe arbejde til, for de interne medarbejdere hos LabVikar – og for at vores kunder kan få de kvalificerede medarbejdere som de har brug for.

På forhånd tak fra Rikke Merton, Direktør for LabVikar ApS